پوشه های هوشمند

با پوشه های هوشمند Mac مدیریت زمان را در دست بگیرید

    

پوشه های هوشمند اپلی، یا Apple’s Smart Folder ها چیز خاصی نیستند؛ در واقع آن ها همان جستجو های ذخیره شده اند که به عنوان پوشه های لایو نمایش داده می شوند. پس از این که آن ها را راه اندازی می نمایید، رایانه همواره به طور خودکار آن ها را به روز رسانی می کند. تازه این اول راه است؛ با استفاده از پوشه های هوشمند، با کمی راهنمایی می توانید در زمان خود صرفه جویی کرده و به آنچه می خواهید سریع تر دست یابید. بابرسامهمراه باشید

با پوشه های هوشمند Mac مدیریت زمان را در دست بگیرید

این پوشه های هوشمند کجا هستند؟

پوشه های هوشمند در اکثر برنامه های Mac کار می کنند. رایج ترین مکان هایی که می توانید از Smart Folder ها استفاده کنید، Mail، iTunes و Contacts هستند. هر برنامه مک که با آیتم های متعددی کار می کنند، از گزینه Smart Folder نیز پشتیبانی می کنند. برای مثال، برنامه محبوب مدیریت پسورد، ۱Password نیز از Smart Folder پشتیبانی می کند. در بخش مخاطبین به جای Smart Folder از آن به عنوان Smart Groups نام برده می شود. در برنامه هایتان کافی است به دنبال گزینه Smart باشید.

ساخت یک پوشه هوشمند در Finder

در این مثال، ما می خواهیم به دنبال تمامی فایل های PDF موجود در پوشه Downloads بگردیم. جستجوی کل هارد برای این مورد، می تواند چندین و چند نتیجه در بر داشته باشد. این پوشه به ما اجازه می دهد تا سریعا آن چه به دنبالش هستیم بیابیم. در اکثر برنامه های مک، گزینه اسمارت فولدر در منوی New یافت می شود. هنگامی که این پوشه را می سازید، در یک پنجره Search نشان داده می شود.

اولین چیزی که باید به مک بگویید، جستجوی برای هر آیتم می باشد. به طور پیشفرض، This Mac جستجو می شود. اگر می خواهید یک فولدر مجزا یا مقدار معین را جستجو نمایید، هنگامی که در آن پوشه قرار دارید، Smart Folder تان را ایجاد نمایید. در این مثال در Downloads این کار انجام می شود.

سپس، بر روی دکمه به علاوه کنار Save کلیک نمایید.

Finder اکنون دو گزینه به شما می دهد. اولین مورد، نوع مشخصه ایست که به دنبال آن می گردید. بخش یا بخش های بعدی به جزئیات این خصیصه اختصاص دارد. که اینجا همانطور که جا و مکان را مشخص کردیم به دنبال PDF ها می گردیم.

Finder اکنون یک منوی افتادنی در آن طرف قرار می دهد. شما می توانید به جستجوی نام PDF بپردازید، اگر نام اشتباه باشد، شانس یافتن مورد مدنظر را از دست خواهید داد. جستجو مبتنی بر خصوصیات به شما نتایج بهتری ارائه خواهد کرد.

اسمارت فولدر ها به شما امکان جستجو بر بیش از یک مورد را می دهد. مثلا اگر یک فایل حجیم PDF مدنظرتان است، می توانیم سایز را هم به عنوان یک خصوصیت مشخص کنیم. پس از کلیک بر روی دکمه +، گزینه های بیشتری نیز ارائه خواهد شد؛ در زیر نمونه های زیادی از آن را خواهیم دید؛


سایز را انتخاب می کنیم و فایندر، به ما تمامی مشخصه های اندازه ای را نشان خواهد داد.
File Size را انتخاب می کنیم. برای صرفه جویی در زمان، می توانیم این گزینه (اندازه یا File Size) را در منو انتخاب کنیم. در آینده خواهیم توانست بدون مراجعه به دیگر موارد آن را بیابیم.

اکنون می توانیم اندازه را مثلا بیش از ۱MB انتخاب کنیم و همه چیز تمام است…

ایده هایی برتر برای Smart Folder ها

فایل های حجیم هارد را بیابید

اگر مک شما از یک SSD (یا دیسک جامد) استفاده می کند، می توانید به دنبال فایل هایی با سایز مثلا بیشتر از ۱GB بگردید. این به شما کمک می کند زمانی که از کمبود شدید فضا رنج می برید، به راحتی فایل های سنگین را یافته و در صورت نیاز پاک نمایید. بدین منظور به مسیر File->New Smart Folder بروید و محدودیت ایجاد کنید.

فایل های نصبی (DMG) را بیابید

اگر فایل های نصبی شما واضح باشند، می توانید به آسانی تصمیم های جدید بگیرید. اکثر این فایل ها (فایل نصبی اپل) به صورت .DMG می باشد.

دانلود فایل از یک URL

وقتی مثلا یک رسید را باید روزانه یا ماهانه از یک فضای آنلاین دانلود نمایید، مسلما پس از گذشت چند ماه، حجم نامشخصی (و معمولا بلا استفاده ای) اشغال خواهد شد. مخصوصا اگر آن ها فایل های رسانه ای موقتی باشند. از خوبی های این فایندر اینست که می توان حتی پیوست های ایمیلی را هم جداسازی کرد. علاوه بر این، بهتر است به دیگر گزینه های جستجو نیز توجه کامل نمایید.

رسید هایی از یک فروشنده

ایده های Smart یا هوشمند را به یاد داشته باشید؛ مثلا اینباکس ایمیل من ممکن است صد ها رسید از فروشنده های آنلاین تا شرکتی را در بر داشته باشد. برای استفاده از این ویژگی باید مسیر زیر طی شود:
Apple Mail-> Mailox -> New Smart Mailbox

اکنون زمان این می رسد تا نام شرکت ها و رسید ها را نوشته و یک سرچ کامل و شاید همیشگی را به اتمام برسانید. این هم یک سرچ هوشمند ولی کاربردی در زمینه ایمیل ها.

پوشه های هوشمند مخاطبین

شاید یکی از مهم ترین ویژگی های پوشه های هوشمند استفاده از آن در بخش مخاطبین باشد. با استفاده از Smart Groups باید برای هر ارگان و شرکت یک دسته ایجاد نموده و افراد را به آن وارد نمایید. این برای اطلاع رسانی و دسترسی سریع به تمامی افراد یک شرکت بسیار مفید می باشد. و تازه زمان بسیاری نیز مورد صرفه جویی قرار خواهد گرفت.

برای ایجاد یک Smart Group، گزینه New Smart Group را از منوی Contacts انتخاب کنید. این هم از مخاطبین!

این هم یکی از بهترین و کاربردی ترین ویژگی های Mac که می تواند صد ها و شاید هم هزاران ساعت در زمان شما صرفه جویی کند. مخصوصا اگر با تماس با دیگران سروکار داشته باشید.
در هر صورت این برنامه می تواند به شما کمک کند تا همیشه سریع و ساماندهی شده باشید.

امیدواریم که از این نوشته مفید راجع به مک لذت برده باشید